konuşmacılar

Aret Varyantan
Aret Vartanyan
Kitapları ve kurucusu olduğu Yaşam Atölyesi Kişisel Dönüşüm Akademisi ile yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca kişiye ulaşan, kurumsal buluşmalarda on binlerce çalışanla fark yaratan Aret Vartanyan, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra burslu olarak Oxford Üniversitesi’nde Teoloji ve Teozofi alanlarında eğitim aldı. Aynı dönemde The Royal London School of Marketing’te Pazarlama İletişimi programında yer aldı. Genç yaşta başladığı kurumsal kariyerinde Güzel Sanatlar / Bates, Pronto, Grup 7 gibi Türkiye’nin önde gelen iletişim ajanslarında çalıştıktan sonra 2007'de Vodafone'de Marka Müdürü ve 2009'da Doğan Online'da Pazarlama Müdürü olarak görev aldı. İlk kitabı 2008 yılında yayımlandı ve aynı yıl bugün 300 binden fazla katılımcıya ulaşan Yaşam Atölyesi'ni kurdu. 2011 yılında kurumsal iş hayatından ayrılarak Yaşam Atölyesi’yle birlikte Türkiye’de Bireysel Kişisel Dönüşüm çalışmalarına Kurumsal Dönüşüm başlığını ekledi. 2019 yılında dokuzuncu kitabı yayımlanan Vartanyan kitaplarıyla 2 milyondan fazla okura ulaşırken, Buyrun Konuşalım ve Sen ve Ben formatları ile 500’den fazla canlı yayın gerçekleştiren Aret Vartanyan, Turkmax, Life Time Amerika, Artı 1 TV, Alem FM’in ’nin ardından 2019 sonbaharında yeni TV ve Radyo formatlarını hayata geçiriyor. Sektörlerinin öncüsü global / lokal çok sayıda kurum / marka ile kurumsal eğitim çalışmalarını sürdüren Aret Vartanyan, 2018 yılında Yaşam Atölyesi’nin kardeş şirketi BeOne’ı kurararak Yaşam Atölyesi çatısı altında sürdürdüğü Kurumsal Eğitim, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Kurumiçi İletişim, Sponsorluk İletişimi ve Pazarlama İletişimi (kadın, genç, çocuk segmentlerinde) başlıklarını aynı çatı altında topladı. Gerek bireysel gerekse kurumsal alanda sadece özgün çalışmaların beklenen sonuçları yaratabildiğinin altını çizen Vartanyan, her birey ve kurum için özelleştirilmiş, ‘terzi usulü’ çalışmaları ekipleriyle birlikte hayata geçiriyor. Türkiye’nin dört bir yanında yılda 50’den fazla imza ve açık söyleşi, 30 üniversite buluşması ve halka açık seminerler ile her yıl 100.000’den fazla insan ile buluşan Aret Vartanyan, Türkiye’nin dört bir yanında daha fazla insana ulaşabilmek için faaliyetlerini aralıksız genişletiyor.
Prof.Dr. Arzu Tektaş
Prof.Dr. Arzu Tektaş
Arzu Tektaş Endüstri Mühendislik alanında lisans, operasyon yönetimi alanında doktora dercesine sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde Nicel Karar Yöntemleri profesörlüğü yanısıra Uygulamalı Bilimler Yüksek Okul Müdürü ve İnovasyon Merkezi Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Araştırmaları verimlilik analizleri, tedarik zinciri yönetimi, yenilikçi işletme yönetimi, yenilikçi tarım işletmeciliği modelleri gibi alanları kapsar. Prof. Tektaş Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulmakta olan Yenilikçi Tarım İşletmeciliği Platformu’nun kurucu üyesidir.
Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu
Prof. Dr. Asım Karaömerlioğlu
1966'da Ankara'da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'ni bitirdi. Yüksek lisans çalışmasını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde, doktorasını Ohio State Üniversitesi Tarih Bölümü'nde yaptı. 1999 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'nde, yarı zamanlı olarak da Işık Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Aydın Soysal
Aydın Soysal
1964 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Aydın Soysal’ın, değişik sektörlerdeki uluslararası firmalarda 25 yıllık iş tecrübesi bulunmaktadır. 2012’de emekli olduktan sonra şirketlere atlarla eğitim veren İngiliz LeadChange UK şirketinin Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini almıştır. Şirketlere yönetim danışmanlığı yapmakta, ama en çok şirketlere ya da bireylere atlarla -ama at binmeden- deneysel öğrenim programları uygulamaktan keyif almaktadır. Soysal’ın Özgür Ruh ve İnsanlara Fısıldayan At isimli iki kitabı vardır. MÜ İngilizce İşletme Örgütsel Davranış bölümünden İnsan Kaynakları konusunda yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Bogazici Mezunlar Korosunda bas korist ve Artniyet Tiyatro Toplulugunda oyuncu olarak yer almaktadir.
Prof. Dr. Ayşegül Toker
Prof. Dr. Ayşegül Toker
Ayşegül Toker, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve İşletme Bölümü Bilgi Sistemleri Profesörüdür. Mevcut araştırma ilgi alanları arasında hem tüketiciler hem de kuruluşlar tarafından teknoloji ve teknoloji kullanımı, sosyal ağlar ve medya, müşteri ilişkileri yönetimi, e-hizmetler ve mobil uygulamalar ve bilgi ve teknoloji tabanlı pazarlama yer alıyor. Sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama, çevrimiçi topluluklar, mobil pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi ve iş mükemmelliği alanlarında yayınlanan bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Prof. Toker, 2011 yılında McGraw Hill tarafından yayınlanan “Mobil Pazarlama: Temeller ve Strateji” nin de yazarlarından biri. Prof. Toker, son yıllarda özellikle araştırma, öğretim yoluyla dijitalleştirme stratejileri, sosyal medya ve dijital pazarlama konularına odaklandı. , danışmanlık ve konuşma deneyimi. Araştırma ve öğretim alanlarının doğal bir uzantısı ve Boğaziçi Üniversitesi'ndeki idari sorumlulukları olarak, özellikle gençlere ve kadınlara girişimcilik kültürünü teşvik etme misyonuyla girişimciliğe odaklandı. Bu yeni çabayı “kişisel sosyal sorumluluk” projesi olarak görüyor.
Behiç Ak
Behiç Ak
Behiç Ak 1956 yılında Samsunda doğmuştur. İlkokulu bittikten sonra İstanbul'a taşındılar. Anne ve babası göçmen olup öğretmenlerdir. Bir abisi, kız kardeşi vardır. Yazar İstanbul Haydarpaşa Lisesinde okuduktan sonra, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olup bu alanda master yapmıştır. Behiç Ak 1982 yılında Cumhuriyet Gazetesinde Kim kime Dum Duma isimli köşede karikatür çizmiştir. Mimarlık görevinde ilk işi çocuk hikaye yazmak olmuştur. Yazar karikatürcülüğünün yanı sıra bir çok tiyatro oyunu yazmış ülkemizde ve bir çok ülkede yayınlanmıştır. Japonya'da en çok basılmış Türk çocuk kitabıdır.
Prof. Dr. Biray Kolluoğlu
Prof. Dr. Biray Kolluoğlu
Biray Kolluoğlu Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görev yapmaktadır. 1989 Lisans derecesini yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, master dereceisi Lancaster Sosyoloji Bölümün’nden 1994 yılında, doktorasını Amerika Birleşik Devletleri’nde Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 2002 yılında almıştır. 2004 yılında Berlin Wissenschaftskolleg’de doktora sonrası çalışma yapmış olup ilgi alanları arasında şehir sosyolojisi, tarihsel sosyoloji, mekan ve hafıza sosyoloji alanlarında çalışmaları vardır. İstanbul’da mekansal ve sosyal ayrışma, kapalı siteler, kentsel dönüşüm projeleri, Doğu Akdeniz liman kentleri, Türkiye’de sivil toplum hareketleri konularında araştırmalar yürütmüş olan Kolluoğlu’nun bu konularda yayınladığı makaleleri ve derlediği kitapları bulunmaktadır.
Cengiz Genç
Cengiz Genç
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu Modern Çiftçi. Girişimci. 20 yılın üzerindeki profesyonel geçmişinde edindiği deneyimler ile 2010 yılından itibaren hem çiftçilik hem de danışmanlık yapıyor. Sürdürülebilir İş Ödülleri 2019 finalisti Mavruz Tarım A.Ş. nın kurucu ortağı. Çanakkale'de, Türkiye'nin fabrika baca atığı ile ısıtılan ilk modern serasında ilaçsız, topraksız, sağlıklı domatesler yetiştiriyor. Sosyal sorumluluk vizyonu ve aldığını geri verme düşüncesi sonucu; BUVAK, BUMED, BUTEK ve Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü içinde aldığı yönetim görevleri ile Boğaziçi Üniversitesi camiasına toplamda 26 yıllık aktif hizmette bulundu. Halen BUVAK Mütevelli Heyeti üyesi.
Ebru Dorman
Ebru Dorman
MV Holding CEOsu ve StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı olan Ebru Dorman 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu. Ardından UC Berkeley’de Endüstri Mühendisliği mastırı yapan Ebru kariyerine 1995 yılında McKinsey İstanbul ofisinin kurucu üyeleri arasında başladı. 1999’da Harvard Business School’da tamamladığı MBA derecesinden sonra Londra’ya yerleşen Ebru Goldman Sachs’te yatırım bankacılığı, Morgan Stanley ve Orange Ventures’da girişim sermayesi fonu yöneticiliği yaptı. Toplam 10 yıl geçirdiği Orange’da Avrupa operasyonlarında pazarlama, satış, şirket satın alma ve değişim yönetimi alanlarında Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ardından Malezya’nın önde gelen telekom operatörü Maxis’de Başkan Yardımcısı olan Ebru, 2013 yılında Türkiye’ye dönerek Acıbadem Sağlık Grubunda Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı. Şubat 2015’ten bu yana MV Holdingte Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görevini sürdürmekte olan Ebru aynı zamanda KVK, Paycore, The LifeCo, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Endeavor Türkiye, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
Eray Erdoğan
Eray Erdoğan
1992 yılında Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Robert Kolej’de lisans eğitimini Koç Üniversitesi'nde aldı. Eylül 2016'da, sadece sürdürülebilir materyaller kullanarak, adil ticari şartların sağlandığı atölyelerde ürünlerini üreten tekstil odaklı tasarım stüdyosu Reflect Studio'yu Edipcan Yıldız ve Ece Altunmaral ile birlikte kurdu. Aralık 2018'de Jim Rohn'un "En fazla vakit geçirdiğiniz 5 KİŞİ'nin ortalamasısınız" sözünden ilham alarak, farklı yollardan yürümüş özgün insanları konuk aldığı, onların hikayelerini, hayata bakış açılarını dinleyicileriyle buluşturduğu 5 KİŞİ Podcast'ini başlattı. Yenibirlider Derneği'nin kurucu üyelerinden olan Eray Erdoğan aynı zamanda Girişimcilik Vakfı'nın ilk fellowlarından.
Erdem Kayhan Gürbüz
Erdem Kayhan Gürbüz
1966 doğumlu olan Erdem Kayhan Gürbüz, 1988 ODTÜ Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümü mezunudur. 2001 yılında Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Executive MBA yüksek lisans derecesi alan Gürbüz, halen İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji bölümü öğrencisidir. Meslek hayatına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başlayan Gürbüz, Yapı Kredi Teknoloji, Koçnet ve Vodafone'da telekomünikasyon üzerine çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. Gürbüz 2015'ten beri Doğuş Grubu altında Leica Türkiye'nin Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir. Satranç ve fotoğrafçılık özel hobisidir.
Prof. Dr. Erhan Erkut
Prof. Dr. Erhan Erkut
Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı, ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı. 2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği, ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.
Prof. Dr. Eva Şarlak
Prof. Dr. Eva Şarlak
1962 yılında doğan Prof.Dr.Evangelia ŞARLAK, 1981 ylında Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi / Klasik Arkeoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını Sanat Tarihi alanında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayarak 1996 yılında mezun oldu. Doktorasını yine İstanbul Teknik Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 2006 yılında Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Alanı’nda Doçentlik ünvanı, 2012 yılında Prof. lük ünvanı alan Prof.Dr. Evangelia ŞARLAK bu konu alanında birçok ders vermektedir. Halen Işık Üniversitesi’nde çalışmakta olan Prof.Dr. Evangelia ŞARLAK İngilizce, Fransızca ve de Yunanca bilmektedir.
Dr. Kerem Can Özkısacık
Dr. Kerem Can Özkısacık
İş zekası çözümleri üzerine akademik ve profesyonel deneyimi ile analitik yetkinliklerinin teoriden pratiğe dökülmesi konusunda çalışmaktadır. Özellikle bu yetkinliklerin kurumlarda hayata geçirilmesinde tasarımdan dönüşüm yönetimine kadar birçok alanda edindiği deneyim ile Maven Partners içerisinde analitik çalışmalarda liderlik rolünü üstlenmektedir. 15 yılı aşan profesyonel iş tecrübesi içerisinde EMEA bölgesinde düzinelerce analitik ve stratejik kurumsal projeyi hayata geçirmiştir. Bu bölgede yer alan lider mobil ve sabit hat telekom operatörlerine, dünyanın en büyük enerji şirketine, en önde gelen banka ve finans kurumlarına ve büyük holdinglere uçtan-uca segmantasyon çalışmaları, müşteri davranışlarını tahminleme modelleri, veri stratejisi ve veri kalitesi projeleri ile gelir arttırıcı çapraz satış modelleri geliştirmiş ve veri analitiği kullanarak 150’nin üzerinde uygulamayı hayata geçirmiştir. Temel sorumluluğu bu çalışmalar sırasında analitik yaklaşımları tasarlamak, iş ihtiyacına uygun şekilde modellemeleri geliştirmek, analiz çalışmalarını yürütmek ve bunların ışığında en etkin uygulama programlarını hayata geçirilmesini sağlamak olarak tarif edilebilir. Büyük Veri ortamları üzerinde geniş tecrübesi bulunmakta, ayrıca makine öğrenmesi tekniklerinin teorik ve pratik uygulamalarını farklı teknolojiler üzerinde geliştirmektedir. Bunların yanı sıra müşteri tekilleştirme ve veri temizleme projelerinde yoğun çalışmaları bulunmuş, kurumların veri kalitelerini bir üst düzeye çıkarmasına dair öncü çalışmalar gerçekleştirmiştir. Danışmanlık deneyiminin öncesinde Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Kerem, doktora derecesini aynı üniversiteden Endüstri Mühendisliği alanında almıştır. Profesyonel olarak yürüttüğü danışmanlık çalışmalarının yanı sıra halen makine öğrenmesi ve veri bilimi çalışmalarında üniversite içi ve dışı eğitimler vermekte ve birçok uluslararası konferansa müşteri öngörülerine dair analizler konusunda konuşmacı olarak katılmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Levent Kömür
Levent Kömür
Levent Kömür, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Levent Kömür 1992′de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl Procter & Gamble Türkiye’de Ürün Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Stratejik Planlamadan Sorumlu Bölgesel Ürün Müdürü sıfatıyla 1999 yılında Brüksel’e tayin oldu. 2001′den itibaren Pazarlama Direktörü olarak devam ettiği bölgesel görevini takiben, 2003 yılında P&G Mısır’da çalıştı. 2005-2009 yılları arasında Türkiye’ye dönen ve Kumaş Bakım / Ev Bakım ve Bebek Bakım Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Direktörü olarak çalışan Kömür, 2009 yılının başında, P&G’nin Güney ve Doğu Afrika’daki bütün kategori ve markalarından sorumlu Ticari Direktörlüğü görevini üstlendi. Yaklaşık 300 milyon kişilik bir coğrafyayı ve Güney Afrika, Kenya, Tanzanya, Etiyopya, Uganda’yı da içine alan 19 ülkeyi kapsayan bu görevine, iki yıla yakın bir süre devam etti. 2010 yılı Aralık ayında, shopper marketing konusunda dünya lideri olan Integer Group İstanbul ofisini açan ve genel müdürlüğünü yürüten Kömür, Şubat 2012 itibariyle Mey İçki Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütüyor. Evli ve iki çocuk babası olan Levent Kömür; iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve temel Arapça bilmektedir.
Mehmet Başer
Mehmet Başer
Türkiye’de McKinsey Uygulama ve McKinsey Dijital çalışma kollarına liderlik etmekte olup, büyük ölçekli değişim ve dönüşümleri yönetme konusunda sahip olduğu 15 yılı aşkın tecrübesinden faydalanarak, sürdürülebilir değer yaratmaya dönük dijital iş geliştirme alanında uzmanlaşmıştır. Mehmet dijital, Endüstri 4.0 ve teknoloji alanlarında sahip olduğu uzmanlığıyla farklı sektörlerde faaliyet gösteren yerel ve çok uluslu şirketlerin dijital alandaki uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Dijital dönüşümün gerektirdiği güçlü bir IT altyapısı ve mimarisi oluşturmak için üst kademe bilişim ve teknoloji sorumluları ile yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Son dönemde ise başta otomotiv, sanayi ve makine olmak üzere gelişmiş sektörlerde iş performansının dönüştürülmesine ve yetkinliklerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Mehmet, McKinsey bünyesine katılmadan önce, yerel ve çok uluslu telekomünikasyon şirketlerinde ve Türkiye'deki IT organizasyonlarında üst düzey yönetici seviyesinde görevler üstlenmiştir. BT Global Services Doğu Akdeniz Bölge Direktörlüğü, Ericsson Satış Başkan Yardımcılığı ve Borusan Telekom İcra Kurulu Başkanlığı kariyerinin önceki dönemlerinde sorumluluğunu üstlendiği görevlerdir. Mehmet, Boğaziçi Üniversitesi’nde Fizik ve Elektronik Mühendisliği Lisans derecesi aldıktan sonra Vanderbilt Üniversitesi, Owen Graduate School of Management’de MBA yapmıştır.
Mehmet Kısmet
Mehmet Kısmet
Ilk orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Ilkokul sıralarında fotoğraf çekmeye başladı ve 12 yaşında iken ilk karanlık odasını kurarak siyah beyaz fotoğraf baskılarını yapmaya başladı. Yüksek öğrenimi için fotoğraf ve mühendislik arasında zor bir tercih yaparak I.T.Ü Makine fakültesini bitirdi. Beş fotoğrafçı arkadaşı ile birlikte FOG fotoğraf grubunu kurdu. FOG Grubu olarak “Kazlıçeşme” “Istanbul Surları” gibi önemli belgesel çalışmalara ve sergilere imza attılar. Katıldığı çeşitli sergilerin yanında, 2001 Toronto Kanada “Contact” fotoğraf festivaline davet edildi. 2003 yılında, ülkemiz çağdaş fotoğrafına özellikle “Müze ve koleksiyon kalitesinde” fotoğraf baskısı kavramını yerleştirmeyi ve yaymayı hedef alarak Istanbul Fotoğraf Merkezi’ni kurdu. Istanbul Modern Müzesi Fotoğraf bölümü kurucu heyetinde bulunarak, Istanbul Fotoğraf Merkezi organizasyonu ile müzenin ilk daimi koleksiyonunun oluşturulmasına katkıda bulundu. Eserleri Istanbul Modern Müzesi koleksiyonunda, NewYork, Paris ve Istanbul’da özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Prof. Dr. Necati Aras
Prof. Dr. Necati Aras
Necati Aras lisans eğitimini 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamladıktan sonra, 1994'de yüksek lisansı ve 1999'da doktora derecesini yine aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden almıştır. 1994-1998'de Türk Elektrik Endüstri A.Ş.'de Kalite Güvence Mühendisi ve 1998-2000'de İdea A.Ş.'de Eğitmen/Danışman olarak Toplam Kalite Yönetimi, Süreç Yönetimi ve EFQM Mükemmellik Modeli konularında çalışmıştır. 2001-2003'de Kanada'da McGill Üniversitesi'nde İşletme Fakültesi Yönetim Bilimleri Bölümü'nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulunmuştur. 2003'den beri Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesidir. Veri madenciliği, yöneylem araştırması ve üretim/hizmet sektörlerinde ortaya çıkan optimizasyon problemlerinin çözümünde deneyim sahibidir. Türkiye'de Mühendislik Programlarının değerlendirme ve akreditasyonunu gerçekleştiren MÜDEK'te 2009'dan yılından bu yana Endüstri Mühendisliği Program değerlendiriciliği yapmaktadır.
Olcay Silahlı
Olcay Silahlı
1988 yılında Çorlu’da doğdu. Okul üçüncüsü olduğu Harbiye’den ayrılarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Mühendisliğine girdi. Okulunu üç yılda bitirerek 2011’de iş hayatına atıldı. Deloitte Consulting’te İş Analisti, Unilever’de Marka Yöneticisi ve Akbank’ta Think Tank Koordinatörü gibi pozisyonlarda çalışan Olcay Silahlı, 2017’de, ortağı Arda Eren ile beraber, web tabanlı kurumlararası (B2B) bir atık yönetim platformu olan Fazla Gıda’yı kurdu. Techstars Berlin hızlandırma programı ve ardından UNDP ve Impact Hub işbirliği ile oluşturulan Accelerate2030 programının global finalistleri arasına seçilen tek Türk proje Fazla Gıda olurken Olcay Silahlı, 2017 Cenevre Sosyal Fayda Zirvesi ve 2018 New York Sosyal Fayda Zirvesi’ne davet edilen tek Türk girişimci oldu. Son olarak 2019 yılında Avrupa Sosyal İnovasyon Turnuvasında Birincilik ödülü aldı ve Ekim ayında Dublin’deki finalde tek Türk olarak yer alacak. Kalkınma Hedeflerinden Açlığa Son, Sorumlu Tüketim ve Üretim, ve İklim Eylemi konularında çalışıyor.
Oskar Fuchs
Oskar Fuchs
Yönetim Kurulu Üyesi, Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş.Ekipmanları A.Ş. 1969 yılında Istanbulda doğan Oskar Fuchs, Istanbul Alman Lisesinden sonra yüksek eğitimini İsviçre de tamamlamıştır. 1992 senesinde aile şirketi FUCHS Kimya`ya katılan ve değişik pozisyonlarda görev alan Fuchs halen bu şirkette yöneticiliğe devam etmektedir. Lise yıllarında başlayan fotoğraf merakı, fotoğraf dünyasının değişik dallarında eğitimler alıp, “Sanat Tarihi” dalında yüksek lisans yapmasına neden olmuştur. Önemli bir portföye sahip resim koleksiyonerliği dışında, Türkiyenin en büyük fotoğraf koleksiyonerleri arasında gösterilmektedir. Ara Güler/Doğuş Holding işbirliğinin fikir babası ve Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş. nin yönetim kurulu üyesidir. Kendi sponsorluğunda değişik fotoğraf kitapları da yayınlamış olan Oskar Fuchs, ana lisanı Türkçe dışında Almanca, İngilizce ve Rumca konuşmaktadır.
Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yelmi
Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yelmi
Pınar Çevikayak Yelmi 1985’te İstanbul’da doğdu. Lisans derecesini ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden (2008), yüksek lisans derecesini ise Politecnico di Milano Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden (2012) aldı. Yüksek lisans eğitimi sırasında, İstanbul’un sesleri ile ilgili çalışmalara başladı. İstanbul’un kültürel seslerindeki zenginlik, Yelmi’yi bu konuda daha derin bir araştırma yapmaya teşvik etti ve İstanbul’un sesleri alanındaki çalışmalarına Koç Üniversitesi Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü’nde (2012-2017) yaptığı doktora ile devam etti. Doktora araştırmasında, şehrin günlük hayatına ve kültürüne işitsel bir perspektiften yaklaşmayı, işitsel kültürel değerleri koruma altına almayı ve bu değerleri somut olmayan kültürel miras kapsamında korumayı amaçlayan “İstanbul’un Sesleri” projesini yürüttü. Alanında ilk ve tek olan “İstanbul’un Sesleri” koleksiyonu, Avrupa’nın işitsel mirasını korumayı amaç edinen Europeana Sounds gibi birçok global platform ile de paylaşıldı. Yelmi, şu anda Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
Serra Titiz
Serra Titiz
Serra Titiz, bir sosyal girişimci olarak, 2003 senesinden beri sürdürülebilir kalkınma alanında çalışmaktadır. Türkiye’de farklı sivil toplum örgütlerinde gençler, kadınlar ve mesleki gruplarla birlikte çalışmış, sivil toplumda sahada ve yönetim seviyesinde oluşturduğu uzmanlıklarını şirketlerin toplumsal yatırım ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bütünleştirmiş, model olan ve sosyal etkisi yüksek projelere imza atmıştır. Serra Titiz, 2007 yılında kar-amacı gütmeyen Mikado Danışmanlık şirketini kurmuştur. Serra Titiz ayrıca, “Gelecek Daha Net” Gençlik platformunun kurucusudur.Serra Titiz, Mikado Danışmanlık ve Gelecek Daha Net Gençlik Platformu bünyesinde yürüttüğü çalışmaları yanısıra UNDP projelerinde de kıdemli uzman olarak yer almaktadır. 2012 yılında Eisenhower fellow, 2013 yılında da ASHOKA Fellow seçilmiştir. BMW Responsible Leader ödülü sahibidir. INSEAD Sosyal Girişimcilik Programı Yürütme Kurulunda ve KSS Derneği Danışma Kurulunda yer almaktadır. BİRİZ Derneği kurucuları arasındadır. Serra Titiz, lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde; yüksek lisansını ise Aston Business School (İngiltere, Birmingham) İşletme Bölümünde tamamlamıştır.
Şemsa Denizsel
Şemsa Denizsel
İyi yemek ona aile geleneğinden bir miras.... 19 yaşında eğitim için gittiği Londra’da mutfaklarda çalıştı. Ancak Türkiye’ye döndüğünde o günün şartlarında aşçılık yapması mümkün olmadı. Çeşitli basın kuruluşlarında ve reklam kampanyalarında fotoğraf stilisti olarak çalıştıktan sonra 30 yaşında profesyonel mutfağa yeniden girdi. İstediği yemekleri pişirebilmenin ve o yemeğin hak ettiğini düşündüğü şekilde servis edilebilmesinin ancak kendi lokantasında olabileceğinin bilinciyle 20 Ocak 2000’de Kantin isimli lokantasını açtı. Yerli, yerel, mevsimsel malzemeyi odağına koydu ve “Yeni İstanbul Mutfağı” olarak tanımladığı yemekler pişirdi. En başından itibaren inandığı “gıda coğrafyanın bize sunduklarıyla mümkün” felsefesinin bugün de peşinde. İstanbul gastronomisi için bir öncü oldu ve yurt dışında da Türkiye’nin Alice Waters’ı olarak tanındı. 18 yıl sonra artık bir efsane olan lokantası Kantin’i kapattı ve Kuzey Ege’de bir topluluk yaratma rüyasıyla Türkiye’den ve yurt dışından yeni nesillere el vereceği bir mutfak kurdu.
Tunçel Gülsoy
Tunçel Gülsoy
Tunçel Gülsoy iş yaşamındaki yöneticileri ve liderleri geliştirme konusunda yoğunlaşmış profesyonel bir koç ve mentordür. Asıl ilgi alanı şirket yönetimi basamaklarında yükselmekte olan 30-40 yaş arası yöneticilerdir. Ayrıca bir çok insana da yaşam koçu olarak kişisel gelişimleri ve yaşam tatmini konusunda gönüllü olarak destek olmaktadır. ICF Global üyesidir ICF Türkiye üyesidir. Halen kurmuş olduğu Tunçel Gülsoy Koçluk, Danışmanlık ve Eğitim Ltd. şirketinde kurumsal hizmetlerini sürdürmektedir.Ayrıca bir çok başka şirketin projelerinde çözüm ortağı olarak yer almaktadır. Kendi 35 yıllık iş hayatı deneyimi, jazz müziğine olan ilgisi ve faaliyetlerinden kaynaklanan, ayrıca klasik müzik, yazarlık, konuşmacılık, amatör tiyatro oyunculuğu ve radyo programcılığı deneyimleri ile zenginleştirdiği kendisine özgün bir koçluk stili geliştirmeyi sürdürmektedir. Halen Yöneticiler için Koçluk Becerileri, Satış Koçluğu, Mentorluk ve Menteelik, Caz Müziğinden Liderlik Dersleri, Inovatif Organizasyonlar Caz Müziğinden Ne öğrenebilir, Şirketlere bir Caz Orkestrası Perspektifinden Bakış eğitimleri vermektedir.
Prof. Dr. Zafer Yenal
Prof. Dr. Zafer Yenal
Prof. Dr. Zafer Yenal 2000 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler vermekte ve araştırmalarını sürdürmektedir. Doktora çalışmalarını Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlamış olan Yenal, ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur. Çalışma alanları arasında tarım ve kır sosyolojisi, yemek kültürü çalışmaları ve tarihsel sosyoloji bulunmaktadır. Çağlar Keyder’le birlikte yazdığı son kitabı Bildiğimiz Tarımın Sonu başlığıyla 2013’de İletişim Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yenal, New Perspectives on Turkey ve Gastronomica: The Journal of Critical Food Studies dergilerinin Yazı Kurulu’nda yer almakta, Ağustos 2016’dan bu yana Rektör Danışmanlığı görevini sürdürmektedir.